Przejdź do treści

„Czekoladziarka” Liotarda, czyli smaczny obraz

Zazwyczaj, kiedy myślimy o rokoko w malarstwie, pierwszym obrazem, jaki nam przychodzi do głowy, jest Huśtawka Jeana-Honoré Fragonarda. Dzikość zieleni, różowe falbany, skryci kochankowie, przepych wyższej klasy. Obraz, który Wam dziś przedstawię, choć reprezentuje ten sam kierunek w malarstwie, to pod niektórymi względami stanowi jego przeciwieństwo.

Czekoladziarka Jeana-Étienne’a Liotarda jest bardzo delikatna i subtelna. Pastel przedstawia młodą służącą uważnie niosącą tacę ze szklanką wody i filiżanką gorącej czekolady.

Obraz ma pełno szczegółów – twarz kobiety zdobią lekkie rumieńce, jej suknie uszyto z grubego, lśniącego materiału, na wypolerowanej tacy widać odbicia lustrzane naczyń, porcelanową filiżankę zdobią misterne wzorki, a ponadto artyście udało się oddać trudną fakturę przezroczystej szklanki z wodą.

W Czekoladziarce dominują beże, szarości, róże i ochry. Kolorystyka jest ciepła i stonowana. Na pasteli panuje spokojna atmosfera, a czekolada zapowiada czystą przyjemność. Co ciekawe, mimo pozornej skromności, obraz podobnie jak wcześniej wspomniana Huśtawka pochwala bogaty tryb życia pełen zmysłowych uciech, o czym świadczy ten rarytasowy napój w porcelanie. Smacznego!

Obraz "Czekoladziarka" w złotej ramie na tle zielonej ściany. Na obrazie służacą stoi bokiem i niesie tacę, na której znajduje się filiżanka z czekoladą i szklanka z wodą. Dziewczyna jest ubrana w biały fartuch, szarą spódnicę i musztardową bluzkę z grubego materiału. Jej twarz wyraża skupienie, na głowie ma różowy czepek z delikatnego materiału ozdobiony koronką. Twarz jej spowita jest pąsami.
Obraz w Galerii Starych Mistrzów w Dreźnie
TytułCzekoladziarka
AutorJean-Étienne Liotard
StylRokoko
MediaPastel na papierze
WWW MuzeumGemäldegalerie Alte Meister w Zwingerze w Dreźnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content