Przejdź do treści

Hala Sultan Tekke, czyli koty w meczecie w Larnace

W cypryjskiej Larnace znajduje się Słone Jezioro. Zimą jest ono okazałym domem wielu zwierząt, między innymi flamingów. Latem wysycha i ukazuje się pustynia malowniczej soli. Tuż przy jej brzegu wybudowano wyjątkową muzułmańską świątynię – Hala Sultan Tekke. Została poświęcona ciotce Mahometa, Umm Haram, która zginęła na Cyprze w 649 roku. Od tej pory Hala Sułtan Tekke uważana jest za tradycyjne miejsce pochówku towarzyszki proroka i stanowi kierunek licznych pielgrzymek.

Kamienny meczet jest zbudowany na planie centralnym i zwieńczony kopułą. Na zewnątrz stoi wysoki, smukły o okrągłym przekroju minaret. W środku oprócz nagrobka Umm Haram znajduje się również marmurowy sarkofag Adile Hüseyin Ali, żony szarifa i emira Mekki. Świątynię otacza zielony, zadbany ogród pełen roślin niespotykanych w Polsce.

Malowniczo położony kompleks ma jeszcze wyjątkową zaletę – jest stale odwiedzany przez miejscowe koty. Jeśli więc szukasz ciepłego, pięknego miejsca z ważną historią, gdzie możesz dodatkowo spotkać mruczka, to miejsce jest idealne dla Ciebie:) Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kota Wam i Waszym miauczącym towarzyszom!

Co?Hala Sultan Tekke
Gdzie?Tekke Road, Larnaca, Cypr (Δρόμος Τεκκέ, Λάρνακα)
UwagiPamiętajcie o właściwym ubiorze do Świątyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content