Przejdź do treści

„Jojo Rabbit”, czyli jak Hitler wychowywał pokolenie

Kiedy ma się 10 lat, świat wydaje się o wiele prostszy. Tak samo jest w przypadku młodego Jojo, który obchodzi 10. urodziny w 1944 roku w III Rzeszy. Chłopiec ulega hitlerowskiej propagandzie i staje się zapalonym nazistą. W dziecięcym świecie Żydzi są straszliwymi potworami (co mają skrzydła i ogony), a Fuehrer, będąc świetnym kompanem zabaw, jada na obiad pieczeń z jednorożca. Kiedy więc Jojo znajduje nastolatkę ukrytą w swoim domu, trudno mu uwierzyć, że dziewczyna wcale nie jest groźnym stworem.

Reżyser, Taika Waititi, za pomocą groteski doskonale uwypukla straszliwy absurd wojny. Ciekawe jest to, jak film przeplata elementy komediowe z tragicznymi. Reżyser nie boi się widowni zszokować, żartując z tak ciemnego momentu historii. Robi to z wyczuciem i, zważywszy na wymowę potępiającą wojnę, czyni w ten sposób tekst bardziej intrygującym.

Niezwykła jest też obsada. Wszyscy aktorzy równie utalentowani prezentują swoje umiejętności w pełnej krasie. Scarlett Johansson i Sam Rockwell jak zwykle są świetni. Oboje odgrywali postacie z pozoru pewne siebie, ale tak naprawdę przerażone otaczającą ich rzeczywistością. Odkryciem byli jednak dla mnie najmłodsi – Thomasin McKenzie była poruszająca w roli Elsy, w dojrzały sposób oddała emocję zagubionej dziewczyny, która musiała się nagle przed wszystkimi ukrywać. Bardzo zaskoczył mnie Roman Griffin Davis, odtwórca głównej roli, który praktycznie przez cały czas znajdował się na ekranie, grając przekonująco i mówiąc z obcym sobie niemieckim akcentem. Nieźle jak na jedenastolatka, prawda?

Na domiar, no właśnie, dobrego Jojo Rabbit jest piękny wizualnie. Operator świadomie wykorzystuje złote punkty i stosuje symetryczne ujęcia. Paleta kolorystyczna jest stała, kolory są żywe, a w zależności od emocji, jakie towarzyszą scenie, zmienia się ich barwa z ciepłej na zimną i odwrotnie. Widać, że twórcy przykładali wagę do każdego ujęcia.

Jojo Rabbit nie spodoba się każdemu – pełen czarnego humoru obraz drugiej wojny światowej był ryzykownym przedsięwzięciem. Jednak jestem gotowa zaryzykować stwierdzenie, że udanym.

TytułJojo Rabbit
ReżyserTaika Waititi
Rok2019
Gdzie obejrzeć?DVD, HBO GO, Canal+, iTunes, Chili, vod.pl
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content