Przejdź do treści

Kunsthofpassage w Dreźnie, czyli magiczny świat tuż za rogiem

Dzielnica Neustadt w Dreźnie. Ogromny upał. Zwykła ulica, na którą nie zapuszczają się turyści. W pewnym momencie wchodzimy do jednej z bram i znajdujemy się w magicznym świecie pełnym barw. To właśnie jest Kunsthofpassage.

Kunst to po niemiecku sztuka. Nie bez powodu znajduje się to słowo w nazwie pasażu. W 1999 roku podczas remontu ulicy Görlitzer padł pomysł zaangażowania w renowację artystów, który stworzyliby nowe, atrakcyjne dla społeczności miejsce. Kunsthofpassage powstał według projektów m.in. Violi Schöpe, Annette Paul, André Tempela, Christopha Roßnera i Arendt Zwickera. Dzisiaj artystyczny charakter miejsca wciąż się utrzymuje i obecnie znajdziecie tam wiele atelier.

Hof znaczy podwórko i to właśnie z nich składa się Kunsthofpassage. Łączy on 5 dziedzińców w różnych stylach. Na Podwórzu Magicznych Stworzeń zobaczymy tajemnicze mozaikowe istoty i gwiazdy zrobione z płytek różnych miejsc świata – Portugalii, Włoch i Niemiec (Miśni). Dziedziniec Żywiołów zdobią złote płytki odbijające światło oraz długie rynny przypominające instrumenty. Upływ czasu można zaobserwować na wymyślnych urządzeniach Podwórza Metamorfozy, a kolorowe refleksy i powidoki na Dziedzińcu Światła. Ostatnim z podwórek jest Dziedziniec Zwierząt, gdzie na zielonych ścianach budynku… pasą się żyrafy i brykają małpy.

Kunsthofpassage jest jednak przede wszystkim pasażem handlowym i doskonale spełnia tę funkcję. Znajdują się tu butiki, kawiarnie i restauracje, a od czasu do czasu na Dziedzińcu Światła odbywają się koncerty czy inne wydarzenia artystyczne.

Zachęciłam Was do wizyty w tym magicznym miejscu?

Co?Kunsthofpassage
Gdzie?podwórka między Görlitzer Straße 21-25 a Alaunstraße 70, Drezno
WWWhttps://kunsthof-dresden.de/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content