Przejdź do treści

My French Film Festival 2022, czyli „Mido i instrumenty”, „Omnibus”, „Przytul mnie” oraz „Erratum”

Od 14 stycznia do 14 lutego odbywa się online 12. edycja My French Film Festival, gdzie można za darmo zobaczyć ponad 20 filmów krótko- i długometrażowych z krajów frankofońskich. Na te ostatnie dni wydarzenia, chciałabym polecić kilka filmów krótkometrażowych, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Zapraszam!

WWWhttps://www.myfrenchfilmfestival.com/pl/

Śpiewać każdy może

„Mido i instrumenty” to optymistyczna animacja Romana Guillantona o pasji. Mido jest bardzo muzykalną osobą i uwielbia śpiewać. Dlatego też kiedy odkrywa orkiestrę w pobliskim lesie, marzy, aby do niej dołączyć. Niestety okazuje się, że przeraźliwie fałszuje. Jak tu się nie załamać i odnaleźć swoją drogę?

TytułMido i instrumenty
ReżyserRoman Guillanton
Rok2020

Uroki kolei

Jeździcie do szkoły lub pracy koleją? Jeśli tak, to doskonale zrozumiecie desperację głównego bohatera „Omnibusa”, kiedy dowiaduje się, że nieoczekiwanie zmienił się rozkład jazdy i pociąg omija stację, gdzie mężczyzna zawsze wysiadał do pracy. Co mogą zepsuć koleje państwowe i czy można to jeszcze naprawić? Odpowiedź znajdziecie w dziele Sama Karmanna nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes i Oscarem jako najlepszy film krótkometrażowy 1993 roku.

TytułOmnibus
ReżyserSam Karmann
Rok1992

W mroku lasu

W „Przytul mnie” Léoluna Robert-Tourneur stwarza ciemny świat, gdzie do władzy dochodzi dzika, niebiezpieczna, ale też piękna siła pożądania. Fantastyczna wizualnie animacja, która na długo zapada w pamięć.

TytułPrzytul mnie
ReżyserkaLéoluna Robert-Tourneur
Rok2021

Niecenzuralne słowo w ruinach

Florence pracuje na stanowisku archeologicznym przy galloromańskim fresku i pewnego dnia ze zdziwieniem odkrywa na nim starożytny napis skurwysyn. Kobieta nie spocznie, dopóki nie dowie się, skąd się wzięła ta tajemnicza inskrypcja. Bo to przecież niemożliwe, by była tam od 2000 lat, prawda? Giulio Callegari doskonale bawi widza w swojej absurdalnej komedii „Erratum”, zadając przy tym pytanie o granice poznania.

TytułErratum
ReżyserGiulio Callegari
Rok2021

1 komentarz do “My French Film Festival 2022, czyli „Mido i instrumenty”, „Omnibus”, „Przytul mnie” oraz „Erratum””

  1. Inspirujący wpis. Wstyd przyznać, że mimo, iż ubóstwiam kino francuskie, nie zdawałem sobie sprawy z istnienia tego festiwalu!,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content