Przejdź do treści

„Persepolis”, czyli irańska rewolucja oczami Marjane Satrapi

“Persepolis” to animowany film z 2007 roku oparty na autobiograficznym komiksie autorstwa Marjane Satrapi. Opowiada on przede wszystkim o dorastaniu artystki, które zahacza o rewolucję w Iranie.

Ten obraz jest poruszający, bo pokazuje los zwykłych ludzi – jak zmieniały się nastroje społeczne w kolejnych etapach przewrotu; że nic nie było takie proste; że świat nie był czarno-biały, ale też w odcieniach szarości. “Persepolis” pozwoliło mi spojrzeć na te wydarzenia z innej perspektywy, bo przypominało o tych ludziach “na dole” i, że mało która decyzja polityków nie ma wpływu na codzienność. Był to jeden z najbardziej osobistych filmów, jakie widziałam w ostatnim czasie.

Przy opowiadaniu o tej ekranizacji nie można nie wspomnieć o niesamowitej animacji. Wydaje mi się, że właśnie takie teksty pokazują magię kina. Reżyserowie – Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud – wspaniale wykorzystali tę technikę. Tutaj animacja stanowi nie tylko alternatywę dla nagrań live action, ale jest istotna dla całego obrazu. Trudno to opisać – to trzeba po prostu zobaczyć.

“Persepolis” jest filmem niezapomnianym. Uważam, że warto go poznać dla emocji, które będą nam towarzyszyć w czasie seansu, i ze względu na wspaniałej jakości animację. To jedna z tych produkcji, które w pewien sposób nas zmieniają. Obecnie można go obejrzeć legalnie na serwisie HBO go (25.05.2021) lub na DVD.

TytułPersepolis
AutorkaMarjane Satrapi
ReżyserzyMarjane Satrapi , Vincent Paronnaud
Rok2008
Gdzie obejrzeć?DVD
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content