Przejdź do treści

Secesja z klimatem, czyli poznańskie Jeżyce

Czytaliście kiedyś powieści Małgorzaty Musierowicz? Jeśli tak, na pewno słyszeliście o Jeżycach – jednej z najpiękniejszych dzielnic Poznania, gdzie dzieje się akcja serii książek młodzieżowych. Jeśli jednak nie czytaliście, to koniecznie odwiedźcie Jeżyce ze względu na niesamowite secesyjne kamienice, które znajdziecie tam na każdym rogu.

Jeżyce zaczęły się dynamicznie rozwijać dopiero w latach 70. XIX wieku, kiedy przeniesiono stary dworzec, a w jego miejscu powstał ogród zoologiczny. Zaczęto budować linię tramwajową, wytaczać nowe ulice, kłaść kanalizację, aż w 1900 roku Jeżyce stały się jedną z dzielnic Poznania. Wtedy niskie domy zostały zastąpione przez kamienice, które cieszą oko do dzisiaj.

Uważny obserwator może wypatrzeć niezwykłe szczegóły – kamienne kobiety uginające się pod ciężarem balkonów, żelazna kuta ważka na balkonie, czy głowy spoglądające groźnie spod ścian. Każdy z budynków jest wyjątkowy, pełen smaczków architektury – loggii, witraży na klatkach schodowych czy okrągłych okien, różnych na każdym piętrze.

Warto dodać, że Jeżyce to nie tylko secesja. Równie ciekawy jest modernistyczny budynek ZUS-u z lat 30., z którego dachu demonstranci zrzucili w czerwcu 1956 stację zagłuszającą radiostacje zachodnie. Interesujące jest też Kino Rialto, gdzie nazwę do dziś wskazuje oryginalny neon z lat 60.

Ja jeszcze zajrzałam do Starego Zoo. Od kiedy zbudowano Nowe Zoo, większość gatunków zwierząt przeniesiono do bardziej dostosowanych dla nich wybiegów. Obecnie stary zwierzyniec pełni funkcję parku botanicznego, a mieszka tam zaledwie parę gatunków zwierząt. Niezwykle ciekawe są stare woliery ptaków, lwa i niedźwiedzi. Dzisiaj na szczęście stoją puste (zdecydowanie są za małe na trzymanie żywych istot) i można w pełni podziwiać, jak szczegółowo są wykonane.

A jak zwiedzać Jeżyce? Doradzam się w nich uważnie zagubić, wtedy można trafić na mniej znane, wyjątkowe miejsca. Fanom Jeżycjady polecam poszukać domów ulubionych bohaterów, które są tak szczegółowo opisane, że na pewno je znajdziecie. Za dodatkowego przewodnika może wszystkim posłużyć quest, który znajdziecie tutaj.

Co?dzielnica Jeżyce
Gdzie?Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content