Przejdź do treści

„Tipi i ja”, czyli o najbliższej możliwej relacji

Tippi i ja Sary Crossan to jedyna książka w swoim rodzaju. Wiersz, którym jest pisana, i tematyka, którą porusza, nie czynią ją typową pozycją young adult fiction.

Opowiada ona o Grace i Tippi, szesnastoletnich siostrach bliźniaczkach. Dziewczyny mają zwyczajną kochającą rodzinę, dobrych przyjaciół, przeżywają pierwsze miłości. Niestety posiadają też więcej problemów – przez to, że są nierodzielone – stale połączone na wysokości bioder, dotykają je częstsze choroby i, co najgorsze, spotykają się prawie codziennie z agresją.

Chociaż książkę czyta się bardzo szybko, wywołuje ona wszelkie możliwe emocje i zdecydowanie zapada w pamięć. Pokazała mi ona temat, o jakim raczej się nie mówi, a następnie pozwoliła spojrzeć na niego z innej perspektywy.
“Bliźnięta nierozdzielone mają pecha.” Każdy tak mówi. I ja także zgadzam się z tym twierdzeniem. Tippi i ja opowiedziała mi tylko, że ten pech wynika z nastawienia społeczeństwa, a nie posiadania drugiej osoby tuż obok, które czasem może być błogosławieństwem.

Nie spodziewałam się tak wiele po tej lekturze, ile dostałam. Momentami śmiałam się na cały głos, innymi płakałam po cichu. Mimo że działo się to wszystko w jeden wieczór, w pewien sposób mnie ona odmieniła i nadal czuję wzruszenie, kiedy pomyślę o historii Grace i Tippi. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, by nie stać się, nawet nieświadomie, jednym z tych, co upokarzali, dręczyli, zasmucali czy unieszczęśliwiali siostry.

TytułTippi i ja
AutorkaSarah Crossan
WydawnictwoDwie Siostry
WWWhttps://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-tippi_i_ja.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content