Przejdź do treści

Puk…, puk…, puk…, czyli „Za niebieskimi drzwiami”

Dwunastoletniego Łukasza wychowuje samotnie mama, tata zaginął na morzu, kiedy chłopiec był jeszcze mały. Kiedy nasz bohater z mamą jadą na wymarzone wakacje, ulegają wypadkowi, w wyniku którego kobieta zapada w śpiączkę, a Łukasz zostaje zupełnie sam. Jest zmuszony zamieszkać u swojej ciotki, której nigdy nie znał, w starym, nadmorskim pensjonacie. Nie wie, jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości, aż do czasu, gdy zaczyna pukać do niebieskich drzwi i znajdować za nimi zupełnie inny świat…

Marcin Szczygielski tworzy w swojej powieści pozornie piękny, ale w głębi bardzo mroczny świat. Zadaje czytelnikowi subtelnie pytania epistemologiczne – czy możliwe jest poznanie? skąd wiemy, co jest rzeczywistością? czym jest sen? Autor, jak w wielu innych swoich książkach, tu również ostrzega przed materializmem i zrzekaniu się kontroli nad własnym życiem. Za niebieskimi drzwiami zachęca młodych fanów fantastyki do refleksji nad sobą i światem ich otaczającym.

Równie istotne w książce Szczygielskiego są uczucia bohatera – samotność i tęsknota – oraz jego relacje z innymi postaciami. Chłopiec po wypadku często czuje się zagubiony i ma problem z budowaniem więzi. Świat, który odkrywa wraz z przyjaciółmi, pomaga mu dojść do siebie i paradoksalnie wrócić do rzeczywistości.

Za niebieskimi drzwiami pełni wiele funkcji – jest bardzo dobrą książką fantasy (z dreszczykiem!), pokazuje nasze lęki i zadaje pytania egzystencjalne. Zaintrygowani? Zachęcam do lektury – nieważne, czy macie 12 lat jak Łukasz, czy już od dawna nie.

TytułZa niebieskimi drzwiami
AutorMarcin Szczygielski
WydawnictwoInstytut Wydawniczy Latarnik
WWWhttps://latarnik.com.pl/e-booki/za-niebieskimi-drzwiami-multiformat-epub-mobi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content